LEZÁRT PROJEKTEK

Teljesítménynövelési kísérletek az Eckerle Automotive Kft-nél

MOZDULAT SEBESSÉG SZABÁLYOZÁS (MSS)

A KUTATÁS HÁTTERE

A 2011/12-ben végzett kutatás a német-magyar tulajdonú Eckerle Automotive Kft. megbízásából készült, amelyben kísérletet tettünk a már meglévő szalagos összeszerelési rendszerek fejlesztésére tudásmenedzsmenti alapon, valamint részben már létező kutatási eredményeket újszerű megközelítésben próbáltuk a gyakorlatban adaptálni. Ennek eredményeképpen azt vártuk, hogy képesek leszünk növelni a Megrendelő szervezeti-működési hatékonyságát, valamint javíthatunk a cég versenyképességén.

A tanulmány elkészítését az Eckerle Automotive Kft. rendelte meg azzal a céllal, hogy a K+F innovációs projekt keretében mérjük fel a vállalatnál meglévő gyártási és összeszerelési munkákhoz köthető humánerőforrás kapacitásokat, térképezzük fel azokat a fejlesztési lehetőségeket, amelyek hatékonyan képesek a működési költségeket csökkenteni, illetve a felmérés eredményei alapján dolgozzunk ki egy hatékony fejlesztési koncepciót. A felmérést különösen az indokolja, hogy a Megrendelő a Bosch nemzetközi anyavállalatának egyik legjelentősebb hazai beszállítója, amely egyben tudatos expanzív piaci politikát folytat.

A kutatási koncepció feltételezte, hogy a monoton munkát végző (összeszerelő szalagnál ugyanazt a munkafolyamatot ismétlő) dolgozók esetében a munkájuk ritmusára írt zenei ütemmel javítható a folyamatos teljesítményük. Feltételeztük továbbá, hogy a vizsgálati időszakban mért, saját szerelési ütemük arányos gyorsításával a tényleges fizikai munkavégzés sebességét is növelni tudjuk a hiba- (selejt)számok növekedése nélkül, méghozzá a zene hallgatása utáni szakaszban is.

„Térképezzük fel azokat a fejlesztési lehetőségeket, amelyek hatékonyan képesek a működési költségeket csökkenteni”

A cég évente kb. 15 millió részegység szerelését és több mint 230 millió alkatrész feldolgozását végzi. A fő kompetenciái a szerelés, az ellenállás hegesztés, a forrasztás, valamint az alkatrész-, félkész- és késztermékek teljes körű logisztikája. Magas kompetenciája van a végtermék fejlesztésében, amelynek révén szoros együttműködésben áll az ügyfeleivel, amelyet az is indokol, hogy az autógyártásban az egyes fejlesztések sorozatgyártásának átfutási ideje minimum 3-4 év.

A cég ezen túlmenően felvállalta kifutó termékek gyártásának komplett átvételét és szervezését, valamint az ehhez kapcsolódó ún. „aftermarket” gyártást.

A munkafolyamatok optimalizálása és teljesítménynövelés mozdulatelemzéssel

A 20. század folyamatos ipari fejlesztései és ezzel párhuzamosan a szalagos termelési rendszerek radikális fejlődése, valamint az egyre erősödő piaci verseny a termelő vállalatokat világszerte a termelés fokozatos racionalizálására kényszerítette.

Amikor egy termelő üzembe nincs sok beszállító, nem érkeznek naponta tömegével áruk és nincs túl sok elvégzendő feladat – azaz nem nagymértékű és/vagy kiegyenlített a munkavállalók leterheltsége –, akkor az adott vállalat munkaszervezésében nem látszanak meg az esetleges munkaszervezési anomáliák. Ugyanakkor, ha nő a munkavállalók terhelése és ezzel arányosan egyre nehezebben birkóznak meg a folyamatos és zavartalan termelési vagy raktározási feladatokkal, akkor gyorsan felszínre kerülnek az összhang nélküli folyamatok. Ennek egyik leglátványosabb megjelenési formája az, ha a dolgozók már a nap közepén mentálisan is elfáradnak, feladataikat sokszor hibásan vagy egyáltalán nem végzik el.

Ha már sikerült kialakítani a lehető leghatékonyabb munkát biztosító munkakörnyezetet, akkor van mód az elvégzendő tevékenység hatékony megszervezésére, azaz itt kerül bevezetésre a különböző, gyártás során felmerülő időszükségletek elemzési lehetőségeinek egyikeként jellemző ún. mozdulatelemzés (MTM). A mozdulatelemzést Frederick Winslow Taylor, amerikai mérnök-kutató, a modern termelési kultúra kialakulásának korában 1901-ben kimondottan a munkaszervezés kutatása felé fordította.

A későbbiekben igen nagy számú tanulmány foglalkozott a témával, s megállapították, hogy a mozdulatelemzésben az öt alapmozdulaton (kinyúlás, megfogás, mozgatás, illesztés, eleresztés) kívül további három alapmozdulat szolgál a kézi munkafolyamatok leírására. Ezek a nyomás, a szétválasztás és a csavarás.

Az összes mozdulat-elemnek kódja van, amelyekkel bármely manuális művelet meghatározható. A mozdulatelemzés ezeket az elemeket mozdulat-sorokba rendezi, hogy a kezek például párhuzamosan is tudjanak dolgozni.

Az MTM használatánál a sztenderd idők segítségével meg lehet tervezni a termelést, mivel a termelési koncepció készítésekor minden termelést irányító mérnök ugyanazt érti egy adott mozdulat és idősoron. Ezért könnyebben össze lehet hangolni a beszállítók, a megrendelő és a gyártásban résztvevők érdekeit, elvárásait.

A Mozdulat Sebesség Szabályozási (MSS) eljárás lényege: teljesítménynövelés zenével

A görögök Kr. e. 6. századra érték el a hajózási technikájuk csúcsát, náluk jelent meg a triera nevű három evezősoros harci gálya, amelynek hajóorrán lévő sarkantyúval igyekeztek megrongálni az ellenségeiket. Mivel az ütközetek során széliránytól függetlenül, vitorlák nélkül kellett gyorsan, pontosan irányt váltaniuk, a pontos manőverezést tették lehetővé azok a zenészek, akik bronz üstdobokkal irányították a hadihajók legénységét. A görög támadó technikát később a rómaiak fejlesztették tökélyre, akik immár „hivatásos” ütemadókat alkalmaztak. Ők voltak a pausariusok vagy hortatorok. Amíg a pausariusok dobszóval az evezősök időbeli ütemezését – vagyis az evezés idejét – irányították (koordinálták), addig a hortatorok korbáccsal a kézben az evezősök teljesítményét „felügyelték”.

A történelmi kitekintés és számtalan, a 20. században megjelent tanulmányban részletesen bemutatott MTM módszer alapján, célszerűnek tartottuk elvégezni egy programozott agyhullám-hangolást is, amely mentálisan befolyásolja az egyes munkavállalók napi termelését. Az agyhullám-hangolás alapvetően a zenére és a zenei elemeknek (frekvencia és tempó) az emberi agyra gyakorolt hatására épül, amelynek fontos szerepe lehet a vállalati hatékonyság növelésében, hiszen a monoton termelő munkát végző dolgozóknál mentális stimulációval gyorsabb munkavégzést lehet elérni.

Nagy számú szakirodalom áttanulmányozása után egyértelműen kijelenthető volt, a témaválasztást megalapozta, hogy egy még kevéssé kutatott, hiányos terület lehetőségeit igyekezett feltárni, valamint olyan kérdésekre empirikus módszerekkel választ keresni: hogyan hat a zene és/vagy a szerelési ütemükre képzett zenei dallam a monoton termelési feladatokat végző dolgozók mentális viselkedésére, valamint ezen keresztül a vállalati termelés hatékonyságnövelésére?

A kísérletben résztvevő dolgozók sztereó fejhallgatót kaptak, amelyből mindkét oldalról ugyanazt a szerelési ütemszabályozó dallamot hallották, miközben a napi rutin munkafeladataikat végezték.

A zeneválasztásnál figyelembe vettük azt is, hogy a zenének nem minden agyra gyakorolt hatása pozitív tulajdonságú. Egyes zenefélék az agyban a jobb és a bal félteke közötti szimmetriájának elvesztését vagy a teljes féltekének rendellenes működését váltja ki. Ismerős jelenség az, ha egy feladatra koncentrálunk miközben hangos vagy szakadozó zenét hallgatunk, az agyunk egyszerűen képtelen a hatékony működésre. Ha már fiatal korban a gyerekek folyamatosan ilyen típusú zenét (pl. rap) hallgatnak, felnőtt korukban gyengébb munkateljesítményre lesznek képesek.

A kutatásba bevont termelő részleget, valamint a két dolgozói csoportot a vállalat vezetésével közösen választottuk ki előzetes helyszíni bejárást követően, ahol rögzítésre került, hogy a vállalat vezetése évek óta keresi azokat a termelési hatékonyságot növelő módszereket, amelyeket eredményesen tudnak alkalmazni. Ennek keretén belül próbálkoztak pulzáló fénytechnikával, munkahelyi kollektív zenehallgatással, mozdulatelemzéssel is, amelyek nem hozták azokat az eredményeket, amelyeket a vezetőség elvárt volna. Eredményeik szerint a fénytechnika zavarta a dolgozókat, míg a rádióhallgatás meg egyáltalán nem befolyásolta a termelési hatékonyságot

A kísérlet elvégzéséhez kiválasztásra került egy azonos számú (3 fős) igen jól teljesítő csoport (A), amelynek tagjai több mint 3 éve végzik közösen a szerelési műveleteket, és egy ugyancsak 3 fős, de 4 hónapos betanulási fázisban lévő kísérleti csoport (B).

A kísérleti és a kontroll csoport tagjainak feladat a DVA szalagon szénkefe tartók rugóval való felszerelése, a munkadarabok összeszerelése és végellenőrzése, amelyet azonos műszakbeosztásban végeztek. A két csoport munkateljesítménye között korábban dokumentáltan közel 30%-os eltérés volt a gyakorlott A csoport tagjai javára.

Az általunk elvégzett programozott Mozdulat Sebesség Szabályozási eljárás kísérlet célja az volt, hogy a B csoportnál egy közel 5%-os hatékonyságnövelést lehessen elérni első lépcsőben. Mivel a Megrendelőnél az elkészült darabszámra alapozott, teljesítményarányos bérezésben dolgoznak a munkavállalók, a kísérlet pozitív eredményeként többletjuttatást érhettek el a munkavállalók.

A kísérletek kiértékelése után megállapítottuk, hogy a résztvevők mind jól érezték magukat a „zene” hallgatása közben. Jobban tudtak koncentrálni a munkájukra, és nem fáradtak el. Ez különösen jó volt az eredmények tekintetében, mert a kísérlet alatt egy hibás darabot sem készítettek, annak ellenére, hogy maga a technika és mi zavaró tényezőként voltunk jelen.

Habár a kísérlet napján a dolgozók 7 órából csak 2 órát hallgatták az ütemeket, és abból is csak 80 perc volt gyorsított ütem, az aznapi teljesítményük pozitív irányban kiemelkedő volt, ami 5,4%-os javulást jelentett műszakra vetítve két hónap átlagaival számolva.

EGYÉB LEZÁRT PROJEKTEK
Egyedi Humánparaméter (EHP)

Az egyes munkakörök mennyire számítanak „kulcskompetenciáknak”?

Tekintse meg aktuális portfoliómat

Gondoljuk át, miben tudunk együttműködni! 

Scroll to Top